NEDEN MSGSÜ?


Üniversitemiz 3 Mart 1882’den bugüne uzun yıllardır başarıyla eğitim veren ülkemizin ilk sanat, tasarım, mimarlık yükseköğretim kurumudur. Kurumumuz 135 yıldır köklü bir üniversite olmanın gururuyla içerisindeki uygulama ve teorinin iç içe olduğu bir eğitim sistemiyle usta çırak ilişkisi gözetilerek çağdaş kültür, sanat ve bilim insanı yetiştiren öncü bir kuruluştur.
Üniversitemiz, misyonumuz olan ilk ve önder olma sorumluluğunu sürekli taşıyarak yaratıcılığı destekleyen ve çağdaş, profesyonel bilgi birikimi sağlayan eğitim öğretim programlarıyla kültür, sanat, estetik, çevre ve sosyal bilinci gelişmiş; Atatürkçü, laik, yenilikçi, rekabetçi, özgür düşünen yaratıcı bireyler yetiştirmeyi; sanatta, tasarımda ve bilimde araştırma ve geliştirme çalışmalarını teşvik etmeyi ve destek olmayı; üretilen bilgiyi ulusal ve uluslararası alanlarda akademik çevreler ve toplum ile paylaşmayı görev edinmiştir.
Üniversitemizin Erasmus+, Farabi, Mevlana anlaşmaları ve ikili protokoller çerçevesinde toplam 249 üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Değişim programlarından yararlanmak isteyen öğrenciler için ULİK ofisi hizmet vermektedir. Uzun yıllara dayanan birikiminin oluşturduğu atmosfer, deneyim ve büyük bir koleksiyonla, Ülkemizde Resim ve Heykel Müzesi olan tek sanat kurumudur. Ayrıca Türk sinemasının mirasını koruyan Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi, ulusal ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapan Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi başta olmak üzere çeşitli kültür- sanat etkinlikleri, AR-GE çalışmalarıyla 23 uygulama ve araştırma merkeziyle hem özel hem de kamu kurum ve kuruluşları ile yaptığımız işbirlikleri üzerinden Üniversitemizin kültürel, sanatsal ve bilimsel üretimini yaygınlaştırıyor, ülkemizin gelişmesinin hizmetine sunuyoruz.