Sustainability in Textile Practice/Tekstilde Sürdürülebilirlik Uygulamaları Projesi-Özbekistan Gezisi

Tekstil ve Moda Tasarımı

Geriye Dön

Sustainability in Textile Practice/Tekstilde Sürdürülebilirlik Uygulamaları Projesi-Özbekistan Gezisi

27 Eylül 2016

Mimar Sinan Güzel Üniversitesi G.S.F. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, Almanya- Flensburg Avrupa Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tekstil Araştırmaları Enstitüsü, Özbekistan- Namangan Devlet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim- Görsel ve Uygulamalı Sanatlar Bölümleri, Almanya-Dresden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri, DAAD’ın desteklediği  Uluslararası “Tekstilde Sürdürülebilirlik” projesi kapsamında, önceden hazırlanmış program gereği, Türk, Alman ve Özbek ekiplerinin katılımı ile Türkiye’de ve Almanya’da gerçekleşen workshoplarda uygulanan tasarımlardan oluşan uluslararası serginin açılışına katılmak, akademik temaslarda bulunmak, ilgili toplantılara katılmak için Bölümümüz Öğretim Elemanları Prof.Kemal Can, Doç.Nesrin Türkmen, Arş.Gör.Pınar Yılmaz ve Arş.Gör.Sejda İnal Yılmaz, 18-25 Ağustos 2016 tarihleri arasında Namangan-Özbekistan’a bir gezi gerçekleştirmişlerdir.

Namangan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdusalam Vakhitovich ve yöneticiler ile yapılan toplantıda, konuşmacı olarak Özbek grubu adına Rektör Prof. Dr. Abdusalam Vakhitovich, Alman grupları adına Prof. Norbert Schütz ile Prof. Irina Hundt ve Türk grupları adına Bölüm Başkanımız Prof.Kemal Can söz almıştır. Toplantının bitiminde proje katılımcılarının “Tekstilde Sürdürülebilirlik” kapsamındaki tasarımlarından oluşan uluslararası serginin açılışı gerçekleştirilmiştir.

Gezinin devamında tüm proje grubu ile birlikte Margilan’a, geleneksel tekniklerle üretim yapan yerel zanaatkarların atölyeleri ziyaret edilmiş, İkat başta olmak üzere Özbekistan’ın geleneksel ipekli üretim teknikleri, tezgah tipleri, motifleri, üretilen kumaşların kullanıldığı giysi formları, aksesuarları hakkında bilgiler edinilmiştir. Rishtan bölgesinde ise geleneksel tekniklerle seramik üretimi yapan Alisher Nazirov’un atölyesi ziyaret edilmiş, konumuz gereği tekstilde kullanılan genel – islamik, yerel – özbek temelli motiflerle paralellik gösteren sır altı renklendirmeler, dokulandırmalar, desenler,  süslemeler üzerinde gözlemler yapılmıştır.Fergana’daki Kokand Bölgesinde aynı zamanda etnografik bir müze olan Khudayar Khan’ın Sarayı ziyaret edilmiştir. Gezide aynı zamanda Özbekistan iç piyasasına yönelik erkek hazır giyim ürün gamı çalışan IDEAL Tekstil, daha sonra da uluslararası pazarda yer edinmeyi hedefleyen ADİM Special Collection firmaları ziyaret edilmiştir. Özbekistan’ın geleneksel tığ işi tekniği olan ” suzani ” ile ev tekstilleri (yastık kılıfı, farklı büyüklükte örtüler, el çantaları…) ve aksesurlar üreten küçük ölçekli “Namangan Elişi-Hamahsah” atölyesi ziyaret edilmiştir.

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences