ORTAK DERSLER BÖLÜMÜ

Tarihçe

Ortak Dersler Bölümü, 2547 sayılı YÖK Kanununun 5. Maddesinin ı bendi gereğince, okutulması zorunlu olan Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ile okutulması zorunlu olmayan diğer derslerin yürütülmesini ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2021 yılında kurulmuştur. Bölüm bünyesinde verilen dersler, Ortak Zorunlu Dersler ile Ortak Serbest Seçmeli Dersler olmak üzere 2 grupta toplanmaktadır. Ortak Zorunlu Dersler grubu içinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Türk Dili dersleri bulunmaktadır. Ortak Serbest Seçmeli Dersler Grubu içinde ise öğrencilerin ilgi alanlarına göre tercih yapabilecekleri geniş bir ders havuzu bulunmaktadır. Ortak Zorunlu Dersler, çevrimiçi platformlar kanalıyla uzaktan eğitim yöntemi yürütülmektedir. Ortak Seçmeli Dersler, ders yürütücüsü öğretim görevlisinin tercihine göre çevrimiçi, yüz yüze ya da harmanlanmış olarak yapılmaktadır.

Programın Amacı

Ortak Dersler Bölümü bünyesinde Üniversitenin bütün öğrencilerine açılan dersler Ortak Serbest Seçmeli Dersler ile öğrencilerin ilgi duydukları temalarda temel birikim oluşturmalarını sağlamak, sanatsal ve kültürel bakış açılarını geliştirmek, eleştirel düşünme ve iletişim becerilerini artırmak, kişisel ve mesleki alanda ilerlemelerine katkı sağlamak hedeflemektedir.

İş Alanları

Ortak Dersler Bölümü bünyesinde açılan dersler bir alan yeterliliğinden öte sanatsal, kültürel ve bilimsel farkındalık kazandırma amacı çerçevesinde, öğrencilere her sektörde işe koşabilecekleri bilişsel, duyuşsal ve davranışsal yeterlilikler kazandırır.Ortak Dersler Bölümü’nde üniversitemizin bütün bölümlerine açık olarak yürütülen dersler, öğrencilerimizin bakış açısını geliştiren, kültürünü genişleten, eleştirel düşünme biçimini güçlendiren, mesleki bilgilerinin yanı sıra ilgi duydukları alanlarda da yetişmelerini sağlayan bir seçmeli ders havuzu oluşturduğu için kişinin kendisini geliştirmeyi hedeflediği alanda nitelikli bilgi edinmesini sağlayarak  profesyonel dünyada yürüteceği çalışmalara da olumlu katkı sağlar.

Seçmeli Dersler Tanıtım Videosu

İletişim

Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Dilek HERKMEN

Bölüm Başkan Yardımcısı

Doç. Dr. Tuba AKPOLAT

Bölüm Sekreteri

Rukiye DEMİRCİ

Telefon

0212 2460011 dahili: 6100

e-posta
ortakdersler@msgsu.edu.tr

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences