ORTAK DERSLER BÖLÜMÜ

Tarihçe

Ortak Dersler Bölümü, 2547 sayılı YÖK Kanununun 5. Maddesinin ı bendi gereğince, okutulması zorunlu olan Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ile okutulması zorunlu olmayan diğer derslerin yürütülmesini ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2021 yılında kurulmuştur. Bölüm bünyesinde verilen dersler, Ortak Zorunlu Dersler ile Ortak Serbest Seçmeli Dersler olmak üzere 2 grupta toplanmaktadır. Ortak Zorunlu Dersler grubu içinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Türk Dili dersleri bulunmaktadır. Ortak Serbest Seçmeli Dersler Grubu içinde ise öğrencilerin ilgi alanlarına göre tercih yapabilecekleri geniş bir ders havuzu bulunmaktadır. Ortak Zorunlu Dersler, çevrimiçi platformlar kanalıyla uzaktan eğitim yöntemi yürütülmektedir. Ortak Seçmeli Dersler, ders yürütücüsü öğretim görevlisinin tercihine göre çevrimiçi, yüz yüze ya da harmanlanmış olarak yapılmaktadır.

Programın Amacı

Ortak Dersler Bölümü bünyesinde Üniversitenin bütün öğrencilerine açılan dersler Ortak Serbest Seçmeli Dersler ile öğrencilerin ilgi duydukları temalarda temel birikim oluşturmalarını sağlamak, sanatsal ve kültürel bakış açılarını geliştirmek, eleştirel düşünme ve iletişim becerilerini artırmak, kişisel ve mesleki alanda ilerlemelerine katkı sağlamak hedeflemektedir.

Programlar

Bölüm programı, Ortak Zorunlu Dersler ve Ortak Seçmeli Dersler şeklinde yürütülmektedir. Ortak Zorunlu Derslerde Türk Dili, Yabancı Diller ile Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi yer alır. Ortak Seçmeli Dersler’de ise üniversitemizin bütün öğrencilerinin seçebileceği şekilde dönem dönem değişen ve genişleyen bir ders katalogu sunulur. Bugüne kadar Bölüm’de seçmeli olarak açılan dersler şunlardır:

ODB139s Bilimsel Araştırma Teknikleri
ODB141s Çağdaş Türk Şiiri
ODB143s Çizgi Roman
ODB145s Edebiyattan Müziğe Uyarlamalar
ODB151s Eleştirel Okuma
ODB161s İleri İngilizce
ODB167s İtalyanca
ODB169s Klasik Batı Müziğinde Dönemler ve Ustalar
ODB175s Matematiksel Düşünce
ODB177s Mimar Sinan ve Eserleri
ODB179s Moda Olgusu
ODB183s Osman Hamdi Bey ve Eserleri
ODB185s Osmanlı Türkçesi Metinleri Okuma
ODB187s Popüler Müzik Tarihi
ODB193s Psikolojide Temel Yaklaşımlar
ODB195s Resim Tarihi
ODB197s Rusça
ODB199s Sanat Felsefesi
ODB231s Sanat ve Edebiyatta Akımlar (Art and Literary Movements)
ODB237s Senaryo Yazma Yöntemleri
ODB241s Siyasi Düşünce Tarihi
ODB243s İstanbul: Kültür ve Şehir
ODB247s Telif Hakları ve Telif Hukuku
ODB253s Türk Tiyatro Tarihi
ODB259s İşaret Dili
ODB257s Türkiye’de Resim Sanatı: Dönemler ve Ustalar
ODB263s Kariyer Planlama

 

İş Alanları

Ortak Dersler Bölümü bünyesinde açılan dersler bir alan yeterliliğinden öte sanatsal, kültürel ve bilimsel farkındalık kazandırma amacı çerçevesinde, öğrencilere her sektörde işe koşabilecekleri bilişsel, duyuşsal ve davranışsal yeterlilikler kazandırır.Ortak Dersler Bölümü’nde üniversitemizin bütün bölümlerine açık olarak yürütülen dersler, öğrencilerimizin bakış açısını geliştiren, kültürünü genişleten, eleştirel düşünme biçimini güçlendiren, mesleki bilgilerinin yanı sıra ilgi duydukları alanlarda da yetişmelerini sağlayan bir seçmeli ders havuzu oluşturduğu için kişinin kendisini geliştirmeyi hedeflediği alanda nitelikli bilgi edinmesini sağlayarak  profesyonel dünyada yürüteceği çalışmalara da olumlu katkı sağlar.

Seçmeli Dersler Tanıtım Videosu

İletişim

Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Esma GENÇ

Bölüm Başkan Yardımcısı

Dr. Ögr. Üyesi Tuba Akpolat

Bölüm Sekreteri

Deniz Batukan

Telefon

0212 2460011 dahili: 6100

e-posta
ortakdersler@msgsu.edu.tr

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.