2. FOÇA ULUSLARARASI ARKEOLOJİ VE KÜLTÜREL MİRAS FİLM GÜNLERİ

Etkinlikler

Geriye Dön

2. FOÇA ULUSLARARASI ARKEOLOJİ VE KÜLTÜREL MİRAS FİLM GÜNLERİ

9 Mayıs 2019

2019 Ekim ayı içinde, Foça’da (“Phocaea”) düzenlenecek olan 2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Film Günleri (‘Foça Film Days’), belgesel filmler aracılığıyla Türkiye’den ve dünyadan önemli arkeolojik ve kültürel miras örneklerini halka tanıtmak suretiyle mirasın korunmasının önemi hakkında farkındalığı arttırmayı, kültürler arası dostluğu ve sürdürülebilir turizmi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Foça Film Günleri ayrıca, film yapımcılarını dünya mirasını belgelendirmeye teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Foça’da yaşamayı seçmiş bir grup kültür, sanat ve arkeoloji tutkunu tarafından düzenlenen Foça Film Günleri, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gösterilecek belgesel film programı ile birlikte gerçekleştirilecek panel ve tartışmalara katılmaya davet edilecek bir dizi sinemacı ve arkeoloğa da ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca, yerel zanaatkârlar, arkeoloji ve kültürel mirasın desteklenmesine dahil olanlar, Foça’da sürdürülebilir turizmi teşvik etmek ve yerel üreticilere destek vermek için Foça Film Günleri boyunca Kültür Merkezi önünde ürünlerini sergileyeceklerdir. Günlük gösterimlerin ardından arkeologlar ve yerel gönüllüler, yerel kazılar ve tarihi mekânların gezilerinde konuklara öncülük edeceklerdir. Başta yerelden, özellikle de gençlerden ve ayrıca Türkiye’den ve yurtdışından gelen turistlerden oluşan bir izleyici kitlesine sunulacak filmler ve diğer etkinlikler tamamen ücretsiz ve halka açık olacaktır.

Etkinliğimize katılacak filmleri ve konukları belirleme sürecine başladık ve 31 Mayıs 2019 tarihine dek başvuruları beklemekteyiz. Kurumlarla ve şahıslarla doğrudan iletişime geçmenin yanı sıra, uluslararası www.filmfreeways.com web sitesinde “başvuru çağrısı” açtık. Ayrıca,www.focafilmgunleri.org adresinde detaylı bilgi ve başvuru linki yer almaktadır.Fakülteniz ve/veya bölümünüz bünyesinde 2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Film Günleri etkinliğimizin duyurulması ve başvuruların teşvik edilmesi hususunda desteğinizi bekliyoruz. Özellikle 5 dakikaya kadar ve kentinizin “bilinmeyen kültürel zenginliği” hakkında öğrenci tarafından çekilen “My Town’s Hidden Cultural Riches: Student  Short Shorts” çok kısa film kategorisini eklediğimizi öğrencilerinize bildirebilirsiniz.

Saygılarımla,

Deborah SEMEL DEMİRTAŞ

Foça Film Days Coordinator

Tel: 0 536 494 8135

focafilmgunleri@gmail.com

www.focafilmgunleri.org

 

 

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences