2. İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ

Etkinlikler

Geriye Dön

2. İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ

20 Mart 2017

İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ 

 

28-30 Nisan, 2017

 

 

FUAM, İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ‘NDE İKİNCİ DEFA BULUŞMAYA DAVET EDİYOR! İSTANBUL KASSEL’İ AĞIRLIYOR.

 

 

İstanbul Fotoğraf Kitabı​ Festivali, Türkiye’nin en eski sanat okulu olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesindeki FUAM (Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından 28-30 Nisan 2017 ​tarihleri arasında ikinci kez düzenleniyor.

 

Fotoğraf Kitabı dünyasının en önemli isimlerinden biri olan İngiliz Magnum fotoğrafçısı, küratör ve fotoğraf kitabı koleksiyoneri MARTIN PARR, ünlü Amerikalı Magnum fotoğrafçısı SUSAN MEISELAS, Amerikalı fotoğrafçı, editör ve yayıncı JASON FULFORT ve ünlü İngiliz yazar, küratör ve sanatçı DAVID CAMPANY “2. İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ” nin​ özel konukları olacaktır.

 

Bu yıl aynı zamanda İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ ile işbirliği içerisinde olan dünyanın en eski fotoğraf kitabı festivali olan KASSEL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ, “Kassel Maket Ödülü Finalist Kitapları” ve “Kassel Fotoğraf Kitabı Ödülü En İyi Fotoğraf Kitapları” seçkisi ile festivalimizde yer alacaktır. Ayrıca FUAM MAKET KİTAP ÖDÜLÜ ile KASSEL MAKET KİTAP ÖDÜLÜ ortak jüri ile belirlenerek, kazananlar İstanbul’da gerçekleştirilecek ödül töreninde açıklanacaktır.

 

FUAM MAKET KİTAP ÖDÜLÜ ile KASSEL MAKET KİTAP ÖDÜLÜ finalleri ortak jürisi Magnum fotoğrafçısı, küratör ve fotoğraf kitabı koleksiyoneri Martin Parr (UK), bağımsız küratör, yazar ve photocaptionist.com’un kurucusu Federica Chiocchetti (IT), fotoğrafçı, editör ve J+L Books’un kurucusu Jason Fulford (USA), Mörel Books’un kurucusu Aron Mörel (UK), Schaden Books ve The Photobook Museum’un kurucusu Markus Schaden (DE), Kassel Fotoğraf Kitabı Festivali’nin direktörü Dieter Neubert (DE), MAS Matbaa yöneticisi ve MASA Yayınevi’​nin kurucusu Ufuk Şahin (TR), sanatçı ve Akina Books’un kurucusu Valentina Abenavoli (IT) olacaklardır.

 

FUAM MAKET KİTAP ÖDÜLÜ Ön Jürisi ise sanatçı, akademisyen, FUAM ve İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali direktörü Yusuf Murat Şen, sanatçı, akademisyen, FUAM ve İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali yardımcı direktörü Tuna Uysal, sanatçı, akademisyen, İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali

​K​oordinatörü ve TOZ Artist Run Space’in kurucularından Volkan Kızıltunç, sanatçı Yusuf Sevinçli ve grafik tasarımcı ve OnaGöre Yayınevi​’​nin kurucusu Okay Karadayılar’dan oluşmaktadır.

 

Türkiye’de ikincisi gerçekleştirilecek olan İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ’ne, uluslararası fotoğraf kitabı tasarımcıları, fotoğraf kitabı editörleri, kendi kitabını yayınlayan fotoğrafçılar ve yayınevi sahipleri katılacaktır. Program içerisinde uluslararası fotoğraf kitabı sergilerinin izlenebileceği gibi, festival davetlilerinin gerçekleştireceği seminerler, sanatçı konuşmaları ve fotoğraf kitabı değerlendirmeleri olacaktır. Ayrıca MAS Matbaa‘​nın sponsorluğu ve AKINA BOOKS işbirliği ile Türkiye’de ikinci defa verilecek FUAM MAKET KİTAP ÖDÜLÜ  ile Türkiye’deki fotoğraf kitabı ortamının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

 

Ana sergi mekanlarının Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi ve MSGSÜ ​Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi olacağı  İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan Türkiye’den genç sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak; fotoğraf kitabı yayını üreten kurumları, bağımsız oluşumları, inisiyatifleri ve kendi yayınlayanları bir araya getirmek amacını taşımakta ve FUAM’ın geçen 1 senedir gerçekleştirdiği fotoğraf kitabı atölyeler​in​de üretilen 70’e yakın fotoğraf kitabını yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf izleyicisiyle buluşturmayı amaçlamaktadır.

 

Festivalin diğer konukları: George Georgiou,Alina Sanduliyak,Ilkin Huseynov, Hester Keijser, Vincent van Baar ve Alex Bocchetto’dur.

 

Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi, FUAM tarafından düzenlenen İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kassel Fotoğraf Kitabı FestivaliGoethe Enstitüsü İstanbul, İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul Hollanda Konsolosluğu, MAS Matbaa, AKINA Books, Fikrie Brand Works, Versus Art Project, Middle East Airlines ve MAVİ tarafından desteklenmektedir.

 

Kitaplarıyla İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali’ne katılacak olanlar aşağıdaki gibidir.

 

Akina Books (İngiltere), RIST (Azerbaycan), Plan Bey (Lübnan) , MASA Yayınları, Ukrayna Fotoğraf Kitapları, Espas Kitap, Filbooks, Failbooks, Bandrolsüz, Karton Kitap, Ka Fotoğraf, SO, Orta Format, Aralık, Gözaltı Fanzin, Dog Food, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Kadir Has Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü, İstanbul Fotoğraf Festivali, Bursa Fotoğraf Festivali, YTÜFOK, İTÜFK, UFAT ve GAPO.

 

İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali sırasınca izlenecek sergiler de aşağıdaki gibidir.

 

Serkan Taycan, Korhan Karaoysal, Ilkin Huseynov, Valentina Abenavoli, Çağdaş Erdoğan, Yusuf Sevinçli, Ata Kam & Erhan Can, Yusuf Darıyerli, Aralık I & Aralık II, FUAM Sınırlı Sayıda Maket Kitapları, FUAM Maket Kitap Ödülü 2017 Finalist Kitapları, Kassel Maket Ödülü 2017 Finalist Kitapları, Dünyadan Fotoğraf Kitapları, 2017 Kassel Fotoğraf Kitabı Ödülü Kitapları, Middle Town Project Fotoğraf Kitapları ve “My Name in 100 Colophons”

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences