21 MART ÇARŞAMBA SEMİNERİ: YER ÇİZENLER HERKES İÇİN HARİTACILIK DERNEĞİ; GÜLŞAH EKER – MİSSİNG MAPS

Etkinlikler

Geriye Dön

21 MART ÇARŞAMBA SEMİNERİ: YER ÇİZENLER HERKES İÇİN HARİTACILIK DERNEĞİ; GÜLŞAH EKER – MİSSİNG MAPS

21 Mart 2018

“Missing Maps doğal felaketler, insani krizler ve hastalık salgınlarına karşı savunmasız topluluklara yardım etmek amacıyla Kasım 2014’te Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), American Red Cross, British Red Cross ve Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) tarafından kurulan bir insani yardım inisiyatifidir. Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi acil yardıma ihtiyaç duyan bölgelerde insani yardıma katkıda bulunmaktadır.

Bu anlamda, herkesin dünya haritasına katkıda bulunmasına izin veren ve açık veri sağlayan bir platform olarak OpenStreetMap (OSM) insani yardım projelerinin, kullanıcıların mekansal bilgileri açık, kâr amacı gütmeyen ve ücretsiz bir kaynak olarak güncellemesi, düzenlemesi ve paylaşmasını destekler. Missing Maps İnisiyatifi kapsamında, OSM, doğal afetler ve insani krizlerde hayat kurtarıcı olabilecek haritalar oluşturmaya yardımcı olmak için 5 milyondan fazla gönüllü editör ile çalışmaktadır. Bu gönüllü ağı, insani yardım kuruluşlarının değişen mekansal verileri hızla güncellemelerine yardımcı olur.

Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği, İstanbul’da kurulmuş, çalışmalarını İstanbul genelinde sürdüren ve HOT (Humanitarian OpenStreetMapTeam) tarafından desteklenen yerel bir organizasyondur. Güncel olarak Istanbul’da, Missing Maps kapsamında BINA Projesini yürütmektedir. Amacı, idari ve sivil kuruluşlar için çok dilli, anlaşılabilir ve herkes tarafından erişilebilir haritalar üretmektir.”

https://www.hotosm.org/

https://www.missingmaps.org/

http://www.youthmappers.org/

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences