23 MAYIS ÇARŞAMBA SEMİNERİ: OZAN AVCI VE DERYA UZAL – MEF ÜNİVERSİTESİ SANAT TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ TASARLA VE YAP STÜDYOSU

Etkinlikler

Geriye Dön

23 MAYIS ÇARŞAMBA SEMİNERİ: OZAN AVCI VE DERYA UZAL – MEF ÜNİVERSİTESİ SANAT TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ TASARLA VE YAP STÜDYOSU

19 Mayıs 2018

“2015 yılında MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından başlatılan Tasarla ve Yap! Programı, tasarıma erişemeyen toplulukların mekânsal problemlerinin çözülmesini amaçlamaktadır. Tasarımı ve uygulaması MEF Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü birinci sınıf öğrencilerince gerçekleştirilen projeler, mekânsal bir problemin çözümünün ötesinde, öğrencilerin tasarım ve inşa deneyimi kazanması, kurumlar arası işbirliği, mimarlık/iç mimarlık öğrencileri – yerel yönetim – okul arasında işbirliği, mahallenin katılımcı süreçler ile tasarım kararlarına katılması ve bilgilendirilmesi gibi katkılar sağlamaktadır.

2015 yaz döneminde Ayazağa İlköğretim okulunun kullanılamayan bahçesi için gerçekleştirdiğimiz ‘Hayallere Köprü’ bu kapsamdaki ilk projemiz olmuştur. Proje, Ayazağa İlkokulu öğrencileri için yaratıcı bir okul avlusu ve bahçesi oluşturmak için ilk adımdır. Köprü, bir kanal tarafından ikiye bölünen okul bahçesinin öğrenciler tarafından kullanılabilen alanını 1500 m2 ‘den 4000 m2’ye yükseltilmesini sağlamıştır.

2016 yılı yaz döneminde yerel yönetimler ve yerel kalkınmayı destekleyen kurumların desteğiyle dördü MEF Üniversitesi’nin içinde bulunduğu Sarıyer ilçesinde bir diğeri Aydın’ın Kasaplar köyünde toplam beş proje, ilkokul öğrencilerinin zihinsel ve bedensel gelişimleri için mekanlar yaratmayı amaçlamıştır. Ayazağa’da Ayazağa İlkokulu’nda İngilizce odası ve okul bahçesinde oyun alanı, Rumeli Kavağı’nda Güney Kıldıran İlkokulu’nda oyun alanı ve çok amaçlı oda, Aydın Kasaplar Köyü İlkokulu’nda oyun alanı farklı beş öğrenci grubu tarafından aynı anda gerçekleştirilmiştir.

2017 yılında toplamda 6 proje tamamlanmıştır. Tasarım ve yapım süreci İstanbul’da yürütülen projelerden üç tanesi Sarıyer’de Türkan Şoray İlkokulu iç ve dış mekanlarında gerçekleştirilmiştir. İstanbul’daki diğer proje ise yerinde, öğrencilerin MEF Üniversitesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi yeni stüdyoları için yapılmıştır. Tasarım ve yapım aşamaları İstanbul dışında tamamlanan iki proje ise Merzifon ve Fethiye’de hayata geçirilmiştir.”

 

 

 

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.