3. İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ

Etkinlikler

Geriye Dön

3. İSTANBUL FOTOĞRAF KİTABI FESTİVALİ

20 Nisan 2018

 

3. İSTANBUL PHOTOBOOK FESTİVAL

04 – 06 Mayıs, 2018

 

FUAM, 3. İstanbul Photobook Festival ile yeniden İstanbul’da buluşmaya davet ediyor!

 

 

“04-06 Mayıs 2018 tarihlerinde 3. defa İstanbul’da gerçekleşecek olan İSTANBUL PHOTOBOOK FESTİVAL için sizleri bekliyoruz. Çağdaş fotoğrafın bağımsız dolaşım biçimi olan FOTOĞRAF KİTABI sahasında tanık olacağınız yeni hikaye biçimleri ve taze bakışlar ile sizleri keşfedeceğiniz farklı bir festivale davet ediyoruz. “

 

Türkiye’de üçüncüsü gerçekleştirilecek olan İSTANBUL PHOTOBOOK FESTİVAL’e, uluslararası fotoğraf kitabı tasarımcıları, fotoğraf kitabı editörleri, kendi kitabını yayınlayan fotoğrafçılar ve yayınevi sahipleri katılacaktır. Program içerisinde uluslararası fotoğraf kitabı sergilerinin izlenebileceği gibi, festival davetlilerinin gerçekleştireceği fotoğraf kitabı atölyeleri, seminerler, sanatçı konuşmaları ve fotoğraf kitabı değerlendirmeleri olacaktır. Ayrıca MAS Matbaa’nın sponsorluğu ile Türkiye’de üçüncü defa verilecek FUAM MAKET KİTAP ÖDÜLÜ ile Türkiye’deki fotoğraf kitabı ortamının güçlendirilmesi hedeflenmektedir. 2016 yılında Serkan Taycan’ın “Agora #4” ve Korhan Karaoysal’ın “Neden-Amaç” kitapları ile beraber kazandıkları FUAM Maket Kitap Ödülünü, 2017 yılında ise İbrahim Karakütük “Wet Sorrow ” kitabı ile kazandı. Ayrıca 2017 yılında AKINA Books işbirliğiyle verilen FUAM Özel Ödülü’nü Yusuke Takagi “Kagerou” kitabı ile kazandı. Kazanan bu kitaplar ödül olarak yayınlandılar.

 

FUAM MAKET KİTAP ÖDÜLÜ 2018 jürisi yazar, küratör ve sanatçı David Campany (UK), fotoğrafçı ve el yapımıfotoğraf kitapları uzmanı Kazuma Obara (JP), bağımsız yayıncılık ve sergiler üzerine odaklanan ve Atina’da yer alan bir mekan olan VOID’un kurucularından Myrto Steirou (GR), İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali’nin ve FUAM’ın direktörü, sanatçı ve akademisyen Yusuf Murat Şen (TR) ve MAS Matbaa yöneticisi ve MASA Yayınevinin kurucusu Ufuk Şahin (TR)’den oluşmaktadır.

 

Ana mekanlarının Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi  ve MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu olacağı  3. İSTANBUL PHOTOBOOK FESTİVAL, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan Türkiye’den genç sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak; fotoğraf kitabı yayını üreten kurumları, bağımsız oluşumları, inisiyatifleri ve kendi yayınlayanları bir araya getirmek amacını taşımakta ve FUAM’ın geçen 2 senedir gerçekleştirdiği fotoğraf kitabı atölyelerde üretilen 70’e yakın fotoğraf kitabını yurt içi ve yurt dışı fotoğraf izleyicisiyle buluşturmayı amaçlamaktadır.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde yer alan bir araştırma ve uygulama merkezi olan FUAM (Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından düzenlenen İstanbul Photobook Festival; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, MAS Matbaa, Versus Art Project, Daire Sanat, Mixer ve NOKS Bağımsız Sanat Alanı ve Ada Art tarafından desteklenmektedir.

 

Kitaplarıyla İstanbul Photobook Festival’e katılacak olanlar yayınevleri veya bağımsız yayıncılar aşağıdaki gibidir.

 

Akina Books, Anna Chiara Moggia, Aralık, Bandrolsüz, Dog Food, Espas Kitap, Failbooks, Filbooks, Gözaltı Fanzin, Heyt Be! Fanzin, Ka Fotoğraf, Karton Kitap, KODA Kolektif, Lia Nalbantidou, MASA Yayınları, Nordunk Yayınevi, Orta Format, VOID, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü, Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü, Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, KABK, Hollanda Kraliyet Sanat Akademisi Fotoğraf Bölümü, Kadir Has Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü, Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, YTÜFOK, İTÜFK, UFAT.

 

İstanbul Photobook Festival sırasınca izlenecek sergiler de aşağıdaki gibidir.

 

Versus Art Project’te 29 Mart’ta açılmış olan Yusuf Murat Şen’in “Fading Away” Sergisi.

 

Poşe’de 07 Nisan’da açılmış olan Ali Taptık’ın “Beyaz Yalanlar” Sergisi.

 

Mixer’de 19 Nisan’da açılacak olan ve M. Cevahir Akbaş, Bengisu Bayrak, Giorgio Caione, Sinem Dişli, Volkan Kızıltunç, Komet, Aslı Narin, Yusuf Murat Şen, N. Toros Mutlu & Umut Altıntaş ve Serkan Taycan’ın kitaplarıyla katıldığı “Printed 18” Sanatçı Kitapları Sergisi.

 

Daire Sanat’ta 27 Nisan’da açılacak ve Aylin Güngör, Cemil Batur Gökçeer, Coşkun Aşar, Ege Kanar, Erdem Varol, Erhan Can Akbulut, İbrahim Karakütük, N. Toros Mutlu, Valentina Abenavoli, Yusuf Murat Şen, Yusuf Sevinçli ve Yusuke Takagi’inin işleriyle yeralacağı “Son Baskı” sergisi.

 

NOKS Bağımsız Sanat Alanı’nda 04 Mayıs’ta açılacak olan David Campany’nin “Rich and Strange” Sergisi.

 

MSGSÜ Tophane-i Amire KSM Tek Kubbe Salonu’nda 05 Mayıs’ta açılacak olan ve Can Tanrıseven, Cansu Yıldıran, Çağla Köseoğulları, Dilara Arısoy, Dinçer Dökümcü, Ekin Kano, Ekin Küçük, Erdem Varol, Haydar Taştan, Okan Pulat, Saadet Çömlekçioğlu, Sevinj Yusifova, Tuğçe Ayerdoğan, Verda Sigura, Yiğit Tanel Kaçar, Zeynep Beler’in işlerinin yeraldığı “FAİL Books 16 Photozines” Sergisi; Burak Dikilitaş, Ekin İdiman, Metehan Özcan, N. Toros Mutlu, Tansel Özalp, Tuncay Dersinlioğlu ve Umut Altıntaş’ın işleriyle yeraldığı “Aralık III”, Sergisi; Dylan Hausthor & Paul Guilmoth, Antoine d’Agata ve Klavdij Sluban’ın işleriyle yeraldığı “Hunger I” Sergisi; Theo Elias, Romy Alizée, Bérangère Fromont ve Chris Shaw’un işleriyle yeraldığı “Hunger II” Sergisi; FUAM Maket Kitap Atölyeleri Kitapları”, “FUAM Maket Kitap Ödülü 2018 Finalist Kitapları” ve “Dünyadan Fotoğraf Kitapları” Sergileri.

 

FAİL Books’ta 05 Mayıs’ta açılacak olan “FAİL Books Maketten Kitaba” sergisi ve “Zeynep Beler – Emin Yu” ortak kitap sergisi.

 

 

 

 

FESTİVAL MEKANLARI

 

Festival Ana Merkezi: Mimar Sinan Salonu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Fındıklı Yerleşkesi

 

Festival Sergileri: MSGSÜTophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi – Tek Kubbe Salonu, Tophane; FAİL Books, Tophane; Daire Galeri, Cihangir; Mixer, Karaköy; Versus Art Project, Beyoğlu; NOKS Bağımsız Sanat Alanı, Kadıköy ve Poşe, Kadıköy

 

Konuşmalar ve Seminerler: MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Fındıklı Yerleşkesi

 

Kitap Değerlendirmeleri: FUAM (Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi),Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Fındıklı Yerleşkesi

 

 

www.istanbulphotobookfestival.org

 

 

 

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences