KAMUOYUNA DUYURU; 15 TEMMUZ DARBE KALKIŞMASI’NI ESEFLE KINIYORUZ.

Genel Duyurular

Geriye Dön

KAMUOYUNA DUYURU; 15 TEMMUZ DARBE KALKIŞMASI’NI ESEFLE KINIYORUZ.

18 Mart 2017

KAMUOYUNA DUYURU;

15 TEMMUZ DARBE KALKIŞMASI’NI ESEFLE KINIYORUZ.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, tarihsel sorumluluğunun gereği olarak parlamenter demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının özgür iradelerine ve kararlarına saygılı olmayı daima şiar edinmiştir. Bu iradenin tecellisi olan Laik, demokratik Cumhuriyetin ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin yanındadır. Genç Cumhuriyetimiz darbeciler ve köhne cunta rejimi özentilerinin sebebiyet verdiği  derin acı ve üzüntüleri asla unutmamıştır.

1 yıl önce 15 Temmuz 2016 gecesi, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının, işbirlikçilerinin ve bunlar ile bağlantılı Silahlı Kuvvetler  içerisindeki bir gurup vahşi azınlığın, yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Cumhurbaşkanlığı makamına, demokratik süreçler sonucunda seçilmiş görevi başındaki Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine ve tüm yurttaşlarımızın iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı gerçekleştirmek istediği hain kalkışmayı bir kez daha şiddetle lanetliyoruz.

Çağdaş uygarlık şiarıyla yola çıkmış bir ulusun çocukları olarak geçmişte yaşadığımız sıkıntıları ve acıları benzer şekilde yaşatma hevesinde olan darbecileri ve cunta özentilerini asla kabul etmeyeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve yurttaşlarımızın özgür iradeleri ile şekillenmiş Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu üzerinde silahlı saldırı marifetiyle tahakküm kurmaya tevessül edilmesini, içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti mensupları yanı sıra parlamentoda gurubu bulunan tüm siyasi parti üyelerinin de olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı abluka uygulanmasını, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına karşı şuursuzca ve vahşice silahlı müdahalede bulunulmasını unutmayacağımızı ve asla kabul etmeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Tıpkı dün olduğu gibi, bugün de, her türlü darbeci zihniyeti ve darbe kalkışmasını lanetliyor ve esefle kınıyoruz. Laik Demokratik Cumhuriyet inancımızı ve  Parlamenter Demokrasiye bağlılığımızı ilelebet muhafaza etmek kararlılığında olduğumuzu ve eksiksiz bir şekilde koruduğumuzu Türkiye kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

15 Temmuz 2016 gecesi yaşadığımız vahşi ve hain kalkışmayı bertaraf etmek uğruna hayatlarını feda eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, emniyet güçlerine ve 249 yurttaşımıza Tanrı’dan rahmet, ülkemize ve ulusumuza bir kez  daha başsağlığı diliyoruz.

Saygılarımızla.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Rektörlük

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.