MÜZİK BÖLÜMÜ

Tarihçe

1971-1972 öğretim yılında öğretime başlayan İstanbul Devlet Konservatuvarı 1982’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 1986-1987 yılında, Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’ne taşınan Konservatuvarda, kuruluşundan bu yana Ahmed Adnan Saygun, Cemal Reşit Rey, Bülent Tarcan, İlhan Usmanbaş, Cengiz Tanç, Metin Öğüt, Erçivan Saydam, Sevin Berk, Seher Tanrıyar, Nuri İyicil gibi alanlarının önde gelen sanatçılarından oluşan bir eğitim kadrosu ders vemiştir

Programın Amacı

Müzik Bölümü’nün amacı uluslararası düzeyde yetkinliğe sahip, alanında uzmanlaşmış, dünyadaki sanatsal ve kültürel gelişmeleri izleyen, sorgulayan, özgün fikirler ve yapıtlar ortaya koyan yorumcu ve besteciler yetiştirmektir. Bölümün vizyonu, ulusal ve uluslararası sanatsal platformlarda yer alma, alanındaki yenilikleri izleyerek bu alanda kalıcılığını sürdürme, eğitim yöntem ve içeriklerinde güncel kalma olarak belirlenmiştir.

Programlar

Müzik Bölümü’nde Piyano-Arp-Gitar, Yaylı Çalgılar, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar, Bestecilik ve Orkestra Şefliği olmak üzere dört anasanat dalında lisans eğitimi verilmektedir. Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı’nda Keman, Viyola, Viyolonsel ve Kontrbas, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalı’nda Flüt, Obua, Klarnet, Fagot, Korno, Trompet, Trombon ve Vurmalı Çalgılar sanat dalları yer almaktadır. Lisans öğretiminin yanı sıra çalgı sanat dallarında, tam zamanlı orta öğrenim, yarı zamanlı ve çocuk konservatuvarı düzeylerinde de eğitim verilmektedir. Bestecilik ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı’nın bünyesinde Bestecililk, Orkestra Şefliği ve Müzik Teorisi dalları bulunmaktadır.

İş Alanları

Müzik Anasanat Dalı yurt içi ve yurt dışında profesyonel sanat hayatında başarılara imza atmış mezunlar vermiştir. Yorumcu mezunlarımız Türkiye ve yurtdışında önde gelen sanat merkezlerinde sahne almakta, üst düzeyde müzik topluluklarının üyesi olarak sanat yaşamlarını sürdürmekte, besteci mezunlarımızın yapıtları önemli icracılar ve topluluklar tarafından seslendirilmektedir.

İletişim

Bölüm Başkanı

Prof. Aslı ÇİVİCİOĞLU

Bölüm Başkan Yardımcıları

Doç. Coşkun COŞKUNDENİZ

Dr. Öğr. Üyesi Banu Selin AŞAN

Telefon

0212 260 10 50

0212 260 10 51

 

e-posta

muzikbolumu@msgsu.edu.tr

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences