Duyurular

Genel Duyurular

Geriye Dön

2022 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri

1 Kasım 2022

Üniversitemizin, Cevdet Kudret ailesi ile TÜYAP iş birliğinde yürüttüğü ödül bu yıl Tiyatro dalında verildi.

Hasibe Kalkan, Ahmet Sami Özbudak, Merih Tangün, Leman F. Yılmaz, Özen Yula’dan oluşan seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda, “derecelendirmiş ödüllendirme” yerine, ödülün her biri çağdaş Türk Tiyatrosunun dört ayrı yönünü temsil eden, yeni kuşak yazarlara verilmesi oy birliğiyle uygun bulundu.

Buna göre, Özgecan Şimşek’in “Alketas” adlı oyunu tragedyayı çağdaş bir yorumla sunduğu; Erencan Atmaca’nın “K.ÖZ.” adlı oyunu karakter ağırlıklı dramayı yeni bir bakış açısıyla değerlendirdiği; Cana Bostan’ın “Uygun Bir Kayboluş İçin Ekmek Kırıntıları” oyunu radikal bir sahne plastiğini ele alan deneysel bir metin olduğu; Berat Beyoğlu’nun “Yaşamak İstediğim Dünyadan Artakalan” oyunu distopik bir dünyayı sinematografik bir kurguyla sahneye taşıdığı için ödüle değer bulundu.

Ayrıca, Türk Tiyatrosuna 1965 yılından günümüze kadar büyük katkıları olan Hidayet Sayın’a, son yazdığı “Kafes” adlı oyunla, duru Türkçesi ve tarihî oyun kavramını taze bir solukla değerlendirdiği için bu yıl ilk kez verilen “Onur Ödülü” ile teşekkür edildi.

Ödül Töreni, 4 Aralık’ta saat 16.00’da TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacak.

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences