Kütüphane


Sanayi-i Nefise Mektebi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci ve Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882 yılında kurulmuş ve 2 Mart 1883 yılında öğretime başlamıştır. Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi’nin kurulması ile birlikte koleksiyonu oluşturulmaya başlanan Üniversite Merkez Kütüphanesi 1948 yılında Fındıklı’daki binasının yanması ile  birlikte koleksiyonunun büyük bir kısmını kaybetmiştir. Halen 1953 yılında restore edilen Fındıklı’daki binada hizmet vermektedir.
Üniversitemizde, Merkez Kütüphane, Fen Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı Kütüphanesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Kütüphanesi, Prof. Sami ŞEKEROĞLU Sinema-TV Merkezi Kütüphanesi ve Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi olmak üzere toplam 6 kütüphane bulunmaktadır.
Kütüphanelerimizde; ağırlıklı olarak Güzel Sanatlar ve Mimarlık konularında olmak üzere toplam 137.000+ kitap mevcuttur. Ayrıca 8.500+ kitap dışı yayın, 3.500+ nadir kitap, aboneliği devam eden 40 adet Türkçe süreli yayın, 4.350+ lisansüstü tez, 950+ adet üniversitemiz yayını ve eğitim-öğretim alanlarımızı destekleyici çeşitli konuları içeren (Abone, EKUAL ve Açık Erişim) 93 veritabanı bulunmaktadır.

https://ekutuphane.msgsu.edu.tr/

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.