Elektronik Kaynakların Kullanım Kuralları

Elektronik Kaynakların Kullanım Kuralları

Elektronik kaynaklar; deneme ve abone olunan veri tabanlarını, e-dergileri, e-tezleri ve e-kitapları kapsar. Bu kaynakların bir kısmı ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) kapsamında abone olunarak, bir kısmı da EKUAL (ULAKBİM Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) kapsamında ücretsiz olarak erişime açılmaktadır.

Elektronik kaynaklar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yerleşkesi içinde IP tanımlı ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Üniversitemiz personeli ile öğrencilerimize, çalışmalarını 7/24 kesintisiz sürdürebilmeleri için üniversite dışından da erişim imkânı sağlanmıştır.

Elektronik kaynakların kullanımı kurumumuz ile satıcı/üretici firma arasında yapılan lisans anlaşmaları çerçevesinde belli kurallara bağlanmıştır. Bu lisans anlaşmalarına göre:

a – Elektronik kaynakların sadece kullanım hakkı verilmiştir. Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı ya da üretici firmaya aittir.

b – Bir veri tabanında bulunan yayınların tamamı ya da büyük bölümü, derginin ya da kitabın tamamı veya büyük bölümü kopyalanamaz. Üçüncü parti yazılımlar(Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak, ticari amaçlı veya sistematik indirme yapılamaz. Örneğin yaptığınız araştırmanızla ilgili bir veya birkaç makaleyi, kitabın bir ya da belirli bölümleri gibi sadece sınırlı bir kısmı kopyalanabilir.

c – Veri tabanlarından ve kopyalanan içerikten sadece üniversitemiz personeli ve öğrencileri yararlanabilir. Üniversitemiz dışındaki kişiler bunlardan yararlanamaz. Bu içerik ve bilgilerin elektronik posta listeleri veya adresleri ile dağıtılması yasaktır.

d – Veri tabanları IP tanımlı olarak kullanıma sunulmaktadır. Hangi bilgisayar/ların veri tabanlarından ne şekilde yararlandığı satıcı/üretici firma sunucularından takip edilmektedir. Yapılan anlaşmalardaki kuralların kullanıcılar tarafından ihlal edilmesi hem üniversitemizi hem de kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokacaktır. Bu durumda satıcı/üretici firma erişimin engellenmesi ya da aboneliğin iptal edilerek erişimin tamamen kesilmesi yoluna gidebilmektedir. Böyle bir durumda bütün kullanıcılarımız ve üniversitemiz zarar görecektir.

Üniversitemiz değerli personelinin ve öğrencilerinin yukarıda belirtilen kurallara titizlikle uymalarını önemle rica ederiz.

Logo Kitini İndirin

Logomuzun kullanım varyasyonlarını içeren zip dökümanını indirin.
Update cookies preferences